Jiří Suchý svého „klienta“ přesvědčil, aby vysadil lékařskou léčbu a místo toho aby se podrobil placeným „zákrokům“ firmy Slunce naděje. Pacient následně samozřejmě zemřel. V zahraničí, např. i ve velmi alternativní medicíně vstřícném Německu, jsou léčitelé za podobné „rady“ trestně odpovědní. V Česku regulace neexistuje. Postiženým, respektivě pozůstalým, tak v Česku zůstávají doslova jen oči pro pláč.
Změňme regulaci v této oblasti
Na tento případ reagujeme výzvou k následující aktivitě: Pojďme společně připravit návrh regulace této oblasti a pomoci ji následně přes osoby se zákonodárnou iniciativou prosadit.
Seznam plánovaných kroků
- Zjištění regulace této oblasti v zahraničí – provedení rešerše zahraniční legislativy. – Výběr a publikování zajímavých a použitelných legislativních „best practices“.
- Přípravu věcného konceptu regulace této oblasti – dle inspirace v zahraničí, viz krok 1.
- Poznámka: Není možné zde využít evropské legislativy, protože Evropská unie tuto oblast nereguluje, ponechává regulaci v kompetenci jednotlivých členských států. A stav v České republice je v této oblasti legislativně prokazatelně doslova odbytý.
- Identifikace regulací dotčených míst – impakt analýza.
- Příprava textové změny zákona.
- Oslovení osob se zákonodárnou iniciativou, viz návaznost na starší projekt „Ringu“ Připomínky pišme!.
- Jako průběžný, nikoliv poslední krok připravme kuchařku pro rodinné příslušníky, jak se bránit šarlatánům. Vzory podání a trestních oznámení v této věci.
Pokud Vás tato aktivita zaujme, dejte mi na sebe kontakt, zapojte se do těchto aktivit.
Motto regulace
Motto: „Když lékař udělá chybu, hrozí mu soud a trest. Léčitel ale takovou odpovědnost nenese. Léčitel se dostane do rozporu se zákonem jen když tvrdí, že poskytuje zdravotní péči“ Zdroj citace V Česku působí beztrestně stovky léčitelů, kteří slibují zázračné uzdravení.
Toto změňme.
Proč regulace?
Předvídám možnou rozšířenou námitku: Pokud si chce někdo léčit rakovinu tleskáním, je to jeho problém.
Ne, není tomu tak.
Říkal už francouzský filosof Henri Bergson, že člověk nejsnáze uvěří tomu, čeho se bojí a tomu, co si přeje. A přesně na obou „business casech“ jsou založeny nekalé praktiky šarlatánů. Oběť má prostě smůlu. Hypochondr, kterému léčitel sugestivním způsobem sdělí, že má nádor mozku a že musí začít platit „léčbu“, se nedokáže ubránit a prostě platí. Zoufalá matka, které právě lékaři sdělili, že má rakovinu a které následně šarlatán naslibuje, že ji vyléčí hladovkou, se rovněž jako tonoucí se chytne stébla naděje – a platí. Tzn. je to stejné jako přepadnout někoho s kyjem v ruce. O intelegenci oběti to není. Oběť má prostě smůlu. Zde musí nastoupit společnost a zabránit této nespravedlivé formě podvodu a nátlaku.
Ostatní otřesné případy
Pro informaci o dalších příkladech, přikládám stručnou rešerši z novinových článků:
- Na radu léčitele vysadili synovi inzulín.
- Falešnému léčiteli soud zmírnil trest na osm let
- Léčitel v Praze „kurýroval“ sexem rakovinu
Jak je tomu v zahraničí
Jak jsem psal výše, zjištění regulace bude předmětem dalších aktivit, zde jen první výsledky rešerší pro inspiraci:
Následující aktivity nesmí v Německu provádět léčitelé, smí je provádět pouze lékaři. (Podobná regulace v české legislativě chybí).
- Léčit nebezpečné, přenosné choroby, jejichž výskyt podléhá oznamovací povinnosti
- Léčit nemoci zubů, úst a čelistí
- Vyšetřovat pohlavní orgány, diagnostikovat a léčit onemocnění těchto orgánů.
- Předepisovat léky
- Vystavovat úmrtní listy a provádět pitvy.
- Očkovat
- Provádět prohlídky či zákroky u pacientů podezřelých z protiprávního jednání
- Poskytovat lékařské výkony související s rehabilitací.
Citováno ze studie Eva Křížová, Dagmar Švarcerová : Regulace nekonvenční (alternativní) medicíny ve vybraných zemích Evropské unie a Ruska. in Eva Křížová a kolektiv, Alternativní medicína jako problém, Univerzita Karlova v Prazue, Karolinum, Praha 2004, 80-246-0754-9.
A znovu zdůrazňuji, že jinak je Německo vůči alternativní medicíně velmi otevřené. Akupunkturu, akupresuru a dokonce steinerovské meditace tam dokonce proplácejí i zdravotní pojišťovny.
Další zajímavá věc je možnost registrace léčitelů při Ministerstvu zdravotnictví. Léčitel bez registrace by neměl právo provádět svou činnost na komerční bázi. V případě stížnosti na léčitele a prokázání šarlatánství či podvodného jednání by dotyčnému léčiteli hrozil výmaz z evidence.
Dotčená česká legislativa
Bude rovněž předmětem plánované právní impakt analýzy. V tuto chvíli lze identifikovat tento možný dopad:
- 20/1966 Zákon o péči o zdraví
- 160/1992 O zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních
- 455/1991 O živnostenském podnikání
- 64/1986 O české obchodní inspekci
- Nový občanský zákoník
- Trestní zákoník
Jak se bránit?
V rámci připravovaných akcí chceme připravit pro rodinné příslušníky vzory podnětů, vzory trestních oznámení, zatím podávám pouze prostý výčet použitelných kroků. Ačkoliv šarlatánství v Česku není trestné, v mnoha konkrétních příkladech již léčitelé překročí hranici a je možné se bránit aplikací dalších zákonů. Konkrétně je možné se již dnes bránit takto:
- E-mailové podání na Ministerstvo zdravotnictví, viz Ministr zdravotnictví varuje vážně nemocné před podvodnými léčiteli
- Trestní oznámení pro trestný čin podvodu.
- Trestná oznámení za trestný čin neposkytnutí pomoci.
- Podání stížnosti na českou obchodní inspekci – nekalé nebo neregistrované podnikání. Bezdůvodné obohacení.
- Podání oznámení o nelegálním „léčení“ na SÚKL.
Časový plán aktivit
Všechny výše uvedené plánované výstupy zrealizujeme nejpozději do roku od publikování tohoto článku.
Připomínky
Díky předem za jakékoliv podněty, připomínky, reference, vlastní zkušenosti v této oblasti či za jakoukoliv pomoc, názor, podnět či kritiku.