Firmě Monsanto, která je největším světovým výrobcem geneticky modifikované pšenice, vyprší v prosinci licence na testovací setbu kukuřice v České republice. Evropská environmentální agentura (EEA) považuje geneticky modifikované druhy (GMO) za středně až vysoce rizikové z hlediska pylem zprostředkovaného přenosu genů. Výsev geneticky modifikovaných druhů rostlin je zakázán v Německu, ve Francii, Rakousku, Bulharsku, Řecku, Lucembursku.
Pokusné pěstování GMO v Česku
V České republice bylo povolen testovací výsev rozhodnutím Ministerstva Životního prostředí, který si můžete přečíst zde. Ministerstvo životního prostředí uvádí následující, viz citace z dokumentu rozhodnutí. Úvodní část dokumentu hovoří o naprosté neškodnosti vzorku. S tím ostře kontrastuje druhá část dokumentu, posuďte sami.
„Analýza vlastností GM kukuřice NK603, s přihlédnutím ke zkušenostem z pěstování tradiční kukuřice v rámci EU ukázala, že riziko potenciálních nežádoucích účinků na zdraví lidí, zvířat a životní prostředí, vyplývající z plánovaných pokusů s NK603, lze považovat za zanedbatelné.
Riziko, že vložená vlastnost v NK603 navodí významnou konkurenční výhodu nebo nevýhodu v přirozeném prostředí, je zanedbatelné. Jako u každé jiné kukuřice, je pravděpodobnost, že se tato kukuřice rozšíří mimo zemědělsky využívané plochy, velmi nízká.“
Zpráva dále uvádí, že „podle zprávy Ministerstva zemědělství o analýze GM pylu MON810 v medu ze dne 10. ledna 2012 nebyl ve vzorcích medu z různých částí České republiky zjištěn výskyt pylu GM kukuřice. Na základě těchto výsledků nejsou z hlediska včelařství (umístění včelstev) nutná žádná zvláštní opatření.“
„Společnost Monsanto plánuje uvádění výše uvedených GM kukuřic do životního prostředí prostřednictvím ZS Nechanice, VÚRV Ivanovice na Hané a ČZU. Ty budou zodpovídat za vlastní realizaci pokusů na základě uzavřených smluv: zajistí založení pokusu, předseťovou přípravu, setí a veškeré činnosti spojené s provedením polního pokusu.“
Rizika mezi řádky
Pasáže o „zanedbatelné nebezpečnosti“ jsou použity ke zdůvodnění povolení. Ale nyní si přečtěte následující instrukce:
„Pozemky, kde bude nakládání s geneticky modifikovanou kukuřicí probíhat, budou označeny ve všech rozích viditelnými tabulemi s nápisem: POZOR! GENETICKY MODIFIKOVANÝ ORGANISMUS! NEVSTUPOVAT! NEZKRMOVAT! CHEMICKY OŠETŘENO!“
A dále: „Monitorována budou rovněž místa, kde došlo k úniku GM materiálu při případné havárii vozidla převážejícího GM materiál.“
a dále: „Pokus s NK603 a NK603 × MON 810 na lokalitě Nabočany bude vyset v dubnu nebo květnu, jeho ukončení proběhne do konce měsíce června tak, aby nedošlo k tvorbě životaschopného pylu. Kukuřice bude zlikvidována před vymetáním lat. Zbytky osiva budou odvezeny osobním automobilem, proškolenou osobou ZS Nechanice k přechodnému uložení na pracovišti a zlikvidované společně s likvidací pokusu na lokalitě Probluz. Důležitým opatřením zamezujícím šíření semen je řádné vyčištění mechanizace (secí stroj, kombajn) po ukončení setí/sklizně, secí a sklízecí technika nesmí opustit pole do doby jejího vyčištění od osiva a posklizňových zbytků.“
Vše je z hlediska povolení jasné a bezpečné, mezi řádky však jasně vyčíst rizika. Byla zvážena? Vyplatí se státu tato rizika podstoupit?
Celý text rozhodnutí
Celý text povolení MŽP firmě Monsanto, z něhož jsem v článku citoval, si můžete přečíst zde.